» » Що робить ліс надзвичайно цінним та живим?

Що робить ліс надзвичайно цінним та живим?

Автор: Kosmach O.P. от 10-08-2020, 21:19

Як повідомив у себе на офіційній сторінці у фейсбуці Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський, ліс, який на перший погляд виглядає «захаращеним», в рази цінніший за ідеально прибраний, бо має у своєму складі мертву деревину.

Підтвердженням цього є дослідження Європейської агенції довкілля, яка запевняє, що недоторкані українські ліси зберегли на своїх територіях у 10-20 разів більші об’єми мертвої деревини, ніж ліси, у яких постійно ведеться господарська діяльність. Так, за даними EU Environment, станом на 2010 рік, середній обсяг мертвої деревини в українських лісах складав 27 куб. м на гектар. Рекордсмени за її обсягами – праліси.

«Це є свідченням того, що природні процеси в лісі – це не безгосподарність. Навпаки, так званий «господарський підхід» до управління лісами призводить до того, що вони втрачають унікальний скарб – мертву деревину. І в той час, як у ЄС вже давно існують програми, направлені на збільшення кількості мертвої деревини, в Україні навпаки, заради «належного санітарного стану в лісах» мертву деревину – знищують», - повідомив Роман Абрамовський та назвав 4 основні причини, чому мертва деревина має залишатися в лісі:

- Попередження зміни клімату. Під час життя в деревині зв’язується і накопичується вуглець, сполуки якого викликають глобальне потепління. В середньому, загальна кількість вуглецю, накопиченого на одному гектарі лісу, складає близько 150 тонн. Після загибелі дерева, в процесі його розкладу, вуглець повільно відкладається в ґрунті.

- Порятунок від посухи. Маючи губчасту структуру, мертва деревина під час опадів стає своєрідним резервуаром для води. В екосистемах, які постійно перебувають в посушливих умовах, або ж в періоди спеки, така властивість мертвої деревини дає лісу можливість швидше відновлюватись.

- Природне лісовідновлення. Завдяки наявності поживних речовин і води, стовбури мертвої деревини стають майданчиком для росту великої кількості рослин. У Карпатах можна спостерігати, як маленькі ялинки зростають на повалених стовбурах старих ялин.

- Притулок для тварин. Мертва деревина є субстратом для численних видів рослин та притулком для тварин. Залежний від мертвої деревини й рідкісний жук-олень – найбільший жук Європи, який занесений не лише до Червоної книги, а й знаходиться під охороною Бернської конвенції.

Щодо планів Міндовкілля, які спрямовані на збереження мертвої деревини Роман Абрамовський зазначив, що наразі Міністерство працює над запровадженням Національної інвентаризації лісів, у рамках якої будуть пораховані об’єми мертвої деревини в українських лісах. Опираючись на результати, Міндовкілля буде запроваджувати заходи, які сприятимуть обґрунтованому збільшенню обсягів мертвої деревини.

Із результатами дослідження Європейської агенції довкілля можна ознайомитись за посиланням https://cutt.ly/bgZKx6p.

https://www.kmu.gov.ua/

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Оставить комментарий
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 1 днів з моменту публікації.