» » Основи технічної творчості

Основи технічної творчості

Автор: KosmachOP от 10-02-2016, 00:10
Метою викладання навчальної дисципліни «Основи технічної творчості» є отримання знань про особливості технічної творчості, риси творчої особистості, психологічну інерцію та психологічні бар’єри, методи пошуку нових технічних рішень, закони розвитку технічних систем, фізичні, хімічні, геометричні ефекти та явища, які використовуються при розв’язуванні технічних задач, стандарти на вирішення винахідницьких задач.
Основними завданнями вивчення дисципліни «Основи технічної творчості» є:
1) Ознайомлення з психологічною особливістю технічної творчості.
2) Ознайомлення з методами не програмного пошуку нових технічних рішень.
3) Ознайомлення з законами розвитку технічних систем.
4) Ознайомлення з методами програмного вирішування технічних задач.
5) Ознайомлення з фізичними, хімічними та геометричними ефектами і явища та їх застосування при розв’язуванні технічних задач.
1.3. Згідно з вимогами освітньо-професійної програми студенти повинні:
знати :
- закони розвитку технічних систем;
- сучасні методи пошуку нових технічних рішень;
вміти :
- використовувати знання законів розвитку технічних систем;
- використовувати сучасні методи пошуку нових технічних рішень при удосконаленні діючих та розробці нових технічних систем і технологій.


Тема 1. Вступ
Предмет, зміст, та мета вивчення дисципліни. Науково-технічна революція та масова технічна творчість. Задачі інженерних працівників на сучасному етапі розвитку суспільства. Ефективність науково-технічної творчості.
Тема 2. Психологічні особливості технічної творчості, рівні творчої діяльності та риси творчої особистості.
Психологічна інерція та психологічні бар’єри. Способи боротьби з психологічною інерцією. Рівні творчої діяльності та риси творчої особистості.
Тема 3. Методи не програмного пошуку нових технічних рішень.
Загальна характеристика методів пошуку нових технічних рішень. Метод спроб та помилок. Метод фокальних об’єктів. Метод гірлянд випадковостей та асоціацій. Метод контрольних запитань. Мозковий штурм та його різновиди. Синектика. Морфологічний аналіз. Інші методи.

Тема 4. Закони розвитку технічних систем
Поняття про систему, надсистему, підсистему. Життєві криві розвитку технічних систем. Закони розвитку технічних систем: закон статики; закони кінематики; закони динаміки. Використання законів розвитку технічних систем в практичній діяльності інженера.
Тема 5. Методи програмного вирішування технічних задач
Алгоритм розв’язування винахідницьких задач (АРВЗ): причина розробки, структура; стратегія розв’язування задачі, подолання психологічної інерції, ідеальний кінцевий результат. Протиріччя в технічних системах.
Література: 1, 2.
Тема 6. Фонд технічних рішень
Фонд технічних рішень та його застосування при розв’язуванні технічних задач. Піонерні винаходи та їх роль при розв’язуванні винахідницьких задач. Магнітотвердіючі рідини та їх застосування при розв’язуванні технічних задач. Матеріали з пам’яттю форми та їх використання при розв’язуванні технічних задач.

Тема 7. Фонд евристичних прийомів
Евристичні прийоми та їх розробка. Принцип подрібнення, принцип винесення, принцип “матрьошки”, принцип попередньої дії, принцип “навпаки”. Застосування евристичних прийомів при розв’язуванні технічних задач.
Тема 8. Фізичні ефекти і явища та їх застосування при розв’язуванні технічних задач
Фізичні ефекти і явища та їх застосування при розв’язуванні технічних задач: електрогідравлічний ефект та його застосування; перехід через точку Кюрі та його застосування; розбухаючи матеріали та їх застосування. Покажчик фізичних ефектів і явищ та його використання при розв’язуванні технічних задач.
Тема 9. Хімічні ефекти і явища та їх застосування при розв’язуванні технічних задач
Хімічні ефекти і явища та їх застосування при розв’язуванні технічних задач: хімічні транспортні реакції та їх застосування; водень та його застосування; озон та його застосування. Покажчик хімічних ефектів і явищ та його застосування при розв’язуванні технічних задач.
Тема 10. Геометричні ефекти і явища та їх застосування при розв’язуванні технічних задач
Геометричні ефекти і явища та їх застосування при розв’язуванні технічних задач; застосування кульових конструкцій, застосування щіточних конструкцій; застосування гіперболоїдів; застосування спіралей; застосування РК-профілей.
Тема 11. Речовинно-польовий аналіз та стандартні рішення технічних задач
Основи репольного аналізу. Стандарти на вирішення винахідницьких задач: стандарти на руйнування репольних систем; стандарти на розвиток репольних систем; стандарти на перехід до надсистеми та на мікрорівень; стандарти на виявлення та вимірювання систем.

Для успішного продовження подальшого навчання та отримання оцінки «задовільно», що відповідає мінімальним вимогам до знань з дисципліни «Основи технічної творчості» студент повинен знати:
- психологічна інерція (вектор інерції) та способи боротьби з нею
- сучасні методи непрограмного пошуку нових технічних рішень: метод фокальних об'єктів, метод гірлянд випадковостей і асоціацій, мозковий штурм, морфологічний аналіз;
- закони розвитку технічних систем;
- алгоритм розв'язку винахідницьких задач;
- евристичні прийоми
- фізичні ефекти і явища при розв'язку винахідницьких задач
- хімічні ефекти і явища при розв'язку винахідницьких задач
- геометричні ефекти і явища при розв'язку винахідницьких задач.
Після вивчення дисципліни для успішного продовження подальшого навчання та отримання оцінки «задовільно», що відповідає мінімальним вимогам до вмінь з дисципліни «Основи технічної творчості» студент повинен вміти:
- використовувати знання законів розвитку технічних систем при удосконаленні діючих та розробці нових технічних систем і технологій;
- застосовувати сучасні методи пошуку нових технічних рішень при розробці нових технічних систем і технологій.

Методичне забезпечення

1. Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни ”Основи технічної творчості” для студентів спеціальності 7.090202 „Технологія машинобуду¬вання” /Укл. В.П.Губій. – Чернігів:ЧДТУ, 2006. – 18 с.
2. Методичні вказівки до розрахунково-графічної роботи з дисципліни ”Основи технічної творчості” для студентів спеціальності 7.090202 ”Технологія машинобуду¬вання” /Укл. В.П.Губій. – Чернігів:ЧДТУ, 2005. – 8 с.
Рекомендована література
Базова
1. Косіюк М.М., Черменський Г.П. Основи науково-технічної творчості. – Хмельницький: “Поділля”, 1998. – 416 с.
2. Косіюк М.М., Черменськи Г.П. Практикум з курсу «Основи науково-технічної творчості» – Хмельницький: «Поділля», 1998. – 280 с.
2. Половинкин А.И. Основы инженерного творчества. – М.:Машинострое-ние, 1988. – 216 с.
3. Чус А.В., Данченко В.И. Основы технического творчества. – Киев: Вища школа, 1983. – 184 с.
4. Kay R. Managing and creativity in science and hi-tech. – Springer. – 2012.– 212 p.
5. Mesquita A. Technology for creativity and innovation: tools, techniques and applications. – IGI Global.– 2011.–399 p.
6. Chandler R., Grzyb J. E. Creativity and innovation – a view from impact factory–2005: [Электронный ресурс]. – Режим доступу:
http://www.impactfactory.com/gate/free/creativityandinnovation.pdf.
7. Martin P. Making space for creativity. Creativity Centre – 2010: [Электронный ресурс]. – Режим доступу:
http://www.brighton.ac.uk/creativity/Library/UofB_msfc-ebook_FINAL.pdf

Допоміжна

1. Альтшуллер Г.С. Творчество как точная наука. – М.:Советское радио, 1979. – 208 с.
2. Альтов Г.С. Найти идею. – Новосибирск: Карелия, 1988. – 281 с.
3. Альтшуллер Г.С. Нить в лабиринте. – Петрозаводск:Карелия, 1988. – 282 с.
4. Альтшуллер Г.С., А.Б.Селюцкий. Крылья для Икара . – Петрозаводск: Карелия, 1980. – 224 с.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Оставить комментарий
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 1 днів з моменту публікації.